Lokalizacja IX Polskiego Zjazdu Filozoficznego i mapka dojazdu

Hotel Gołębiewski w Wiśle usytuowany jest na stoku Bukowej (713 m n.p.m.) w północnej części miasta na prawym brzegu Wisły. Malownicze położenie Hotel zawdzięcza otaczającym go pasmom Beskidu Śląskiego. Różnorodność atrakcji oferowanych gościom, a także szczególna atmosfera sprawiają, że pobyt w Hotelu Gołębiewski stanowi idealne miejsce dla wszystkich pragnących wypocząć a także zrelaksować się w samym sercu Beskidów (szczegóły: http://www.golebiewski.pl/wisla/hotel).


Adres: Hotel Gołębiewski w Wiśle; al. Ks. Bp. Bursche 3, 43-460 Wisła.Wyświetl większą mapę

Hotel Gołębiewski – dojazd samochodem  od strony Ustronia:
Jedziemy ulicą Ustrońską (jedyna główna droga między Ustroniem a Wisłą), od strony Ustronia, w kierunku na Wisłę.  Zbliżając się do miasta, mijamy po prawej stronie zjazd w kierunku Jawornika (Wisła Jawornik) i jedziemy dalej prosto, ulicą Ustrońską, jeszcze przez 900 metrów. Następnie skręcamy w lewo, w ulicę Bukową i dalej, po przejechaniu 30 metrów – w prawo, w ulicę Burschego. Po przejechaniu 350 metrów docieramy przed Hotel Gołębiewski. Hotel jest dobrze widoczny już z ulicy Ustrońskiej.

 


Hotel Gołębiewski – dojście od strony dworca PKP
Do Wisły można koleją, m.in z: Częstochowy, Czechowic - Dziedzic, Katowic, Krakowa, Oświęcimia, Pszczyny, Skoczowa, Tychów, Ustronia, Warszawy. Korzystając z internetowej wyszukiwarki połączeń (http://rozklad-pkp.pl/) należy wpisać nazwę stacji docelowej: Wisła Uzdrowisko.
Wychodząc z dworca PKP kierujemy się w stronę ulicy Kolejowej (w kierunku przeciwnym do centrum), a dalej, ulicą Kolejową, idziemy 280 metrów. Ulica Kolejowa przechodzi w ulicę Ustrońską, którą idziemy 450 metrów, skręcając następnie w prawo, w ulicę Bukową. Po przejściu 30 metrów skręcamy w prawo, w ulicę Burschego i po przejściu 350 metrów docieramy przed Hotel Gołębiewski.

Hotel Gołębiewski – dojście od strony dworca PKS
Do Wisły dojechać można autobusami PKS kursującymi m.in. z Bielska–Białej, Cieszyna, Częstochowy, Gliwic, Jasnowic, Katowic, Kołobrzegu, Koniakowa, Krakowa, Przełęczy Salmopolskiej (Biały Krzyż), Raciborza, Skoczowa, Wodzisławia Śląskiego. Korzystając z internetowej wyszukiwarki połączeń (http://www.autobusowyrozkladjazdy.pl/home.html), należy wpisać nazwę przystanku docelowego: Wisła.
Wychodząc z dworca PKS, kierujemy się ulicą Lipową w stronę centrum i po przejściu 220 metrów skręcamy w lewo, w ulicę Ustrońską. Ulicą Ustrońską idziemy 350 metrów, skręcając następnie w prawo, w ulicę Bukową. Po przejściu 30 metrów ponownie skręcamy w prawo, w ulicę Burschego i po przejściu 350 metrów docieramy przed Hotel GołębiewskiWISŁA

INFORMACJE PODSTAWOWE: Wisła zwana Perłą Beskidów jest doskonałym miejscem do aktywnego spędzania wolnego czasu. Położona jest w Beskidzie Śląskim, u źródeł rzeki Wisły, powstałej z połączenia Białej i Czarnej Wisełki oraz Malinki. Miasto liczy 11,5 tys. mieszkańców i obejmuje zarówno dolinę Wisły, jak i okoliczne grzbiety górskie. Lasy stanowią 75% powierzchni miasta. Najcenniejsze fragmenty objęte są ochroną w liczącym 383 ha Baraniogórskim Rezerwacie Przyrody im. Karola Buzka, utworzonym w 1953 roku. Potoki Czarna i Biała Wisełka oraz Malinka obejmuje rezerwat pstrąga potokowego. Cechą wyróżniającą Wisłę jest jej wielowyznaniowość. Połowa mieszkańców to luteranie (kościół ewangelicko-augsburski), katolicy stanowią 30% ludności, występują również świadkowie Jehowy, baptyści, zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego, Ruch Stanowczych Chrześcijan. Na terenie miasta znajduje się 5 świątyń ewangelickich, 5 kościołów katolickich, 4 świątynie innych wyznań. Turyści mają do dyspozycji ok. 100 km szlaków, z samej Wisły wychodzi ich 17. Także okolicznymi grzbietami prowadzą szlaki, z których najważniejszym jest Główny Szlak Beskidzki na odcinku Czantoria Wielka, Magurka Wiślańska. Sieć szlaków uzupełniają liczne ścieżki spacerowe.HISTORIA: Wisła leży na historycznych ziemiach Śląska Cieszyńskiego, będącego we władaniu Piastów, a od XVII w. austriackich Habsburgów. Pierwsza wzmianka o Wiśle pochodzi z roku 1615, wymieniono ją wtedy w księgach Komory Cieszyńskiej. Ludność Wisły stanowiły dwie grupy: uciekający z ościennych krajów przed prześladowaniami religijnymi ewangelicy w dolinach i pasterze zwani Wałachami, pochodzący z terenów dzisiejszej Rumunii. Z wymieszania tych dwóch grup powstała grupa etniczna Górali Śląskich. Przez długie lata ludność Wisły zajmowała się pasterstwem czy wyrobem gontów. W XIX wieku wskutek powstania huty w sąsiednim Ustroniu zwiększyło się zapotrzebowanie na drewno.
Przełom XIX i XX w. to początek turystycznej kariery Wisły jako miejscowości położonej u źródeł największej z polskich rzek. Do rozwoju letniska przyczynił się zafascynowany folklorem góralskim Bogumił Hoff, etnograf współpracujący z Oskarem Kolbergiem, autor monografii Wisły z 1888 r. Działania propagujące miejscowość wśród turystów wspierali m.in. jego syn Bogdan i psycholog Julian Ochorowicz. W 1915 r. Wisła została oficjalnie uznana letniskiem przez Rząd Krajowy w Opawie. Okres II Rzeczypospolitej to dalszy rozwój miejscowości - w latach 1928-1933 doprowadzono linię kolejową z dwoma okazałymi wiaduktami nad dolinami Łabajowa i Dziechcinki, zbudowano drogę na przełęcz Kubalonka, uregulowano rzekę. W centrum powstały basen kąpielowy z kortami tenisowymi, park i Dom Zdrojowy z restauracją. Dla prezydenta Ignacego Mościckiego zbudowano w 1931 r. Zameczek na Zadnim Groniu. Druga wojna światowa przyniosła zniszczenie większości drewnianej zabudowy willowej. W okresie powojennym rozbudowano bazę noclegową, szczególnie w ramach Funduszu Wczasów Pracowniczych, zabudowano Jarzębatą, Partecznik i Bukową. Wczasy spędzali tu głównie pracownicy śląskich zakładów przemysłowych. W latach 70. zelektryfikowano linię kolejową i doprowadzono drogę szybkiego ruchu z Katowic. Zbudowano zaporę i zbiornik wody pitnej w Wiśle Czarnem, powstały nowe wyciągi i skocznie narciarskie. Od 1962 r. Wisła posiada prawa miejskie. Dzisiaj Wisła jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku. W ostatnich latach miasto rozsławił jej mieszkaniec, mistrz świata w skokach narciarskich, Adam Małysz.ZABYTKI:
- kościół ewangelicko-augsburski wybudowany w 1838 r. na miejscu drewnianego, przykład architektury klasycystycznej; w prezbiterium witraż, przedstawiający apostołów Piotra i Pawła, w kruchcie wystawa starych druków protestanckich
- kościół katolicki Wniebowzięcia NMP z 1855 r., zbudowany w stylu neogotyckim na miejscu drewnianej świątyni ewangelickiej z 1644 r., przebudowany i rozbudowany w 1970 r.
- stara karczma z 1794 r. obecnie Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego, bogate zbiory etnograficzne i wystawy miejscowych artystów- obok Muzeum: drewniana stara szkoła z 1891 r., obecnie siedziba organizacji społecznych i przeniesiona z Jonidła chałupa góralska z początku XX w.
- stara szkoła z 1824 r. z tablicą poświęconą kompozytorowi Janowi Sztwiertni (obok kościoła ewangelickiego).
- Muzeum Narciarstwa "Zimowit" ze zbiorami etnograficznymi górali beskidzkich i kolekcją starych nart.
- hotel "Piast" - pierwszy hotel w Wiśle, wybudowany ok. 1885 r.
- zameczek myśliwski Habsburgów z 1897 r., pierwotnie wybudowany na Przysłopie pod Baranią Górą, potem pełnił funkcję schroniska, w 1987 r. przeniesiony w obecne miejsce, siedziba wiślańskiego Koła PTTK
- drewniane wille z początku XX w. (m.in. "Zacisze" i "Dąbrówka" przy al. Burschego).
- zameczek na Zadnim Gromiu - wybudowana w 1931 r. ze składek społeczeństwa historyczna rezydencja Prezydenta Polski Ignacego Mościckiego, obecnie ponownie rezydencja głowy państwa. Od 2005 r. obiekt można zwiedzać, po wcześniejszym kontakcie z Oddziałem PTTK w Wiśle. Obok zameczku kaplica św. Jadwigi Śl. z 1906 r., drewniana w stylu alpejskim, pozostałość po wcześniejszym założeniu zameczku myśliwskiego Habsburgów (na szlaku architektury drewnianej).


ATRAKCJE:
- Chata Kocyana - ul. os. Bajcary 6, przy rozwidleniu dróg do Malinki i Czarnego - Izba Pracy Twórczej Jana Kocyana - w drewnianym domu autorska galeria rzeźbiarza, prace artystów ludowych, stare sprzęty gospodarstwa domowego i kolekcja uli.
- ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza "Na Baranią Górę" (16 km - 8 godz.). Zapoznaje z walorami przyrodniczymi okolic Baraniej Góry. Na trasie ścieżki znajduje się 25 przystanków oznaczonych w terenie tablicami. Biegnie najpierw doliną Czarnej Wisełki wzdłuż szlaku czarnego, później czerwonego na Baranią Górę, a powrót piękną doliną Białej Wisełki w zejściu niebieskim szlakiem. Początek ścieżki na parkingu przy Leśnictwie Czarne, a koniec na parkingu OSP w Czarnem.
- leśna ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Wisła - wytyczona w 2006 r. w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Wisła na południowym stoku Cienkowa i w dolinie Wisełki, tuż za zaporą
- skocznia narciarska w Wiśle-Malince o punkcie konstrukcyjnym K105, obecnie w przebudowie (docelowo K120). Powstała w 1933 r., przebudowana w 1953 r. i w latach 1966-1967. Od 1958 r. miejsce rozgrywek międzynarodowych zawodów o Puchar Beskidów.

Oprac. na podstawie: http://www.wisla.plan.pl/index.php?top=12
Wersja językowa
PL
TVP kultura
Polskie Radio Dwójka
TVP Katowice
Radio Katowice
Tygodnik Powszechny