Wydarzenia kulturalne

17.09.2012 r. godz. 20.00

Koncert Filharmonii Zabrzańskiej

Program koncertu obejmował będzie przeboje orkiestrowej muzyki operowej, operetkowej i popularnej.FILHARMONIA ZABRZAŃSKA
41-800 Zabrze, 
ul. Park Hutniczy 7
Tel.0-32 278-65-36 , fax.0-32 271-47-17
e-mail: filharmonia@filharmonia.zabrze.pl
http://www.filharmonia.zabrze.pl

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników.... [czytaj więcej]

Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in.: Nagrodą Kulturalną Prezydenta Zabrza, Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej (druga orkiestra po Filharmonii Narodowej), nagrodą „Ambasador Zabrza”, Złotą odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego”.
Repertuar orkiestry preferuje utwory klasycyzmu i romantyzmu, chętnie sięgamy także po dzieła współczesne-szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek. Mamy stale w repertuarze kilka różnych programów z muzyką popularną, filmową, jazzową, musicalową, dixielandową i rozrywkową. W sezonie artystycznym zespół przygotowuje około 20 programów symfonicznych,5 oratoryjnych, kilka rozrywkowych, oraz 10 osobnych programów w cyklicznej akcji dla dzieci i młodzieży. Obecnie koncertujemy średnio 10 razy w miesiącu w siedzibie orkiestry, jak i na estradach całego kraju. chętnie uczestniczymy w imprezach charytatywnych.
           Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy 60 muzyków, zaś jej Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym jest od 1990 r.. Sławomir Chrzanowski.

 

Sławomir Chrzanowski dyrygował ponad 60 orkiestrami na świecie, w tym większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi - Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi  i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” Lehara w Warszawie.
Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i in.
Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg). Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej oraz Orchestra Hall  w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów, inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra. Od roku  2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował  w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki - Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza... [czytaj więcej]

Orkiestra - Filharmonia

 

18. 09. 2012 r. godz. 20.00

Koncert zespołu muzycznego Karlik

 

Zespół Karlik istnieje od 1997r.Od tego czasu koncertuje w kraju i za granicą. Koncerty te są zawsze bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność. Pomimo dużej różnorodności programowej, jaką Zespół ma w swoim repertuarze, zawsze mu bliskie są folkowo biesiadne piosenki . „Biesiada z Karlikiem” Program jaki Państwu zaproponujemy to mix najbardziej znanych piosenek śląskich i biesiadnych ,to połączenie tradycyjnych utworów z oryginalnym brzmieniem Zespołu i wspaniały kunszt artystyczny, gdyż wykonawcami są profesjonalni muzycy i soliści na co dzień pracujący w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”

 

19.09. 2012 r. godz. 20.00

Występ Teatru Korez  "Scenariusz dla 3 aktorów" (Recenzje pdf)

19.09. 2012 r. godz. 20.00

Wernisaż malarstwa Piotra Worońca Juniora i Tomasza Rolniaka pt.: „Człowiek, Transcendencja, Krowa” + koncert muzyki improwizowanej.

 

20.09. 2012 r. godz. 19.00

Koncert Kwartetu Śląskiego

Szymon Krzeszowiec - skrzypce
Arkadiusz Kubica - skrzypce
Łukasz Syrnicki - altówka
Piotr Janosik - wiolonczela

 

21.09. 2012 r. godz. 10.00-12.00

Wycieczka do Zamku w Cieszynie

Wersja językowa
PL
TVP kultura
Polskie Radio Dwójka
TVP Katowice
Radio Katowice
Tygodnik Powszechny